Dnes je: Kalkulačky  |  Mzdy a úvery  |  Sociálne a Zdravotné  |  Sporenie  |  Investičné  |  Nehnuteľnosti  |  Iné  |  Zábavné

BMI kalkulačka - Body mass index


Spočítaj


Zobraziť kategórie >>
Kategorie BMI Popis
Podváha pod 19 Podváha je typická stav so zdravotnými rizikami, preto by sa mu zdravý a rozumný človek mal snažiť vyhnúť. Orgány tela nie sú schopné pracovať dostatočne, klesá imunita a schopnosť tela správne regenerovať a vyrovnávať sa so záťažou každodenného života. U žien hrozí zmiznutie menštruačného cyklu a teda neplodnosť! Ak teda niekoľko kilogramov k svojej váhe pridáte, budete si cítiť lepšie a zdravšie.
Ideálna váha 19 – 25 Najideálnejšie pre dobrý a dlhý život je mať váhu mezi hodnotou BMI 22 a 24.
Nadváha 25 - 30 Mierna nadváha ľahko navyšuje zdravotné riziká, najmä tie k akým máte geneticky dané predpoklady. Je najvyšší čas začať zdravo jesť a hlavne schudnúť. Zabudnite na hladovanie alebo zázračné pilulky, pre redukciu váhy budete potrebovať upraviť stravu, nájsť si vhodnú pohybovú aktivitu a zmeniť Váš životný štýl, tak aby ste si dosiahnutú váhu dlhodobo udržiavali. Odporúčame Vám vyhľadať odbornú pomoc výživového odborníka, ktorý Vám pomôže zostaviť optimálny program pre zdravé chudnutie a dlhodobé zdravé telo.
Obezita 1. stupeň – mierna 30 - 35 Obezita značí zvýšenie zdravotných rizík a to aj tých, ku ktorým nemáte priamo rodinné dispozície. Vážne uvažujte o chudnutí, už redukcia váhy o 10% telesnej váhy vedie k podstatnému zníženiu zdravotných rizík. Stačí teda pol kilogramu týždenne a za pár týždňov až mesiacov sa budete cítiť lepšie. Vhodná je kombinácia zmeny stravovania s pravidelným pohybom. Odporúčame Vám vyhľadať odbornú pomoc - dietológa, alebo výživového poradcu, ktorý Vám pomôže zostaviť optimálny program pre zdravé chudnutie.
Obezita 2. stupeň – závažná 35-40 Obezita spojená s veľmi vysokými zdravotnými ťažkosťami - zvýšená hladina cholesterolu, zvýšený krvný tlak a s nimi spojené choroby srdca, ciev, cukrovka. Trpí aj väzy a chrbticu, ktoré nesú väčšiu hmotnosť než na ktorú sú pripravené (skúste si vziať na chrbát batoh so štyridsiatimi kilogramami a pár hodín s ním chodiť) Mali by ste preto so znížením váhy začať IHNEĎ. Vhodná je zmena stravovania a pravidelný vhodný atletický pohyb. Už aj menšia redukcia váhy vedie k zníženiu problémových rizík. Dodržujte hranicu chudnutia na maximálne pol kilogramu týždenne. Po obzvláš rýchlom znížení hmotnosti sa takmer vždy dostaví nechcený jo-jo efekt a Vy sa ocitnete v začarovanom kruhu chudnutia a naberanie váhy! Odporúčame Vám vyhľadať odborníka - dietológa, alebo zdravotného poradcu, ktorý Vám pomôže zostaviť optimálny jedálniček a pohybové aktivity pre zdravé chudnutie.
Obezita 3. stupeň – ťažká 40 a víc Ťažká obezita je veľkou prekážkou dobrého, spokojného a dlhého života a zníženie váhy je pre Vás teda nevyhnutnosť. Aby ste ale svojmu telu a zdraviu pomohli správnym spôsobom, pripravte sa na dlhú cestu a požiadajte o pomoc svojho dietológa - lekára. Nezabudnite ale, že len užívaním tabliet či doplnkov stravy sa problém nevyrieši, je nevyhnutná úprava kompletného životného štýlu a to najlepšie navždy!